- Szczegóły
Jaki rodzaj soczewek kontaktowych wybrać?
Dobry wzrok to podstawa codziennego funkcjonowania. Sprawne oczy są nam potrzebne zarówno wtedy, jeżeli pracujemy umysłowo i mamy do czynienia z dużymi ilościami tekstów, jak i wtedy, gdy wykonywane przez nas zajęcie ma charakter fizyczny. Niestety, czasem zdarza się, że przytrafia nam się wada wzroku. W takiej sytuacji konieczna staje się korekta ostrości widzenia. Generalnie rzecz biorąc, może ona przyjąć dwie różne postacie. Da się jej dokonać zarówno dzięki okularom, jak i dzięki soczewkom kontaktowym. Oba sposoby na korektę wzroku mają jednak wiele odmian. Jeśli chodzi o okulary, to można wybierać między różnymi oprawkami czy różną grubością szkieł. Choć wydaje się, że w przypadku soczewek kontaktowych potencjalnych możliwości jest o wiele mniej, również one potrafią przybierać wiele form. Dlatego też przed zakupem soczewek kontaktowych należy dokładnie zorientować się w tym, jaki typ wybrać. O rozwiązaniu stosowanym w konkretnym przypadku decyduje specjalista podczas wizyty w gabinecie.
Czym różnią się soczewki?
Ze względu na jakie czynniki można dzielić soczewki na różne typy? Z pewnością jednym z nich jest materiał wykonania. Standardowe soczewki produkowane są z takich tworzyw, aby były miękkie. Najpopularniejsze z nich to hydrożel oraz silikonowy hydrożel. Podczas gdy pierwszy to rozwiązanie dobre dla alergików, drugie znakomicie sprawdzi się u osób, które spędzają długie godziny przed ekranami komputerowymi.
Oprócz tego, że soczewki różnią się ze względu na materiał wykorzystany do ich produkcji, dzieli je także czas użytkowania. Istnieją zarówno soczewki jednodniowe, jak i takie, których da się używać przez dłuższy okres czasu (kilka tygodni, miesiąc, kwartał, a nawet rok). Pierwsze z nich są dobrym rozwiązaniem dla osób, które chcą poprawić ostrość swojego wzroku jedynie okazjonalnie. Drugie natomiast zalecane są tym osobom, które potrzebują stałej poprawy. Inny podział ze względu na czas dotyczy tego, o jakiej porze dnia można nosić soczewki kontaktowe. Niektóre z nich są przeznaczone tylko do użytkowania w dzień, a inne da się stosować całą dobę.
Ostatnim podziałem, który można wyróżnić, jest ten określany poprzez rodzaj korygowanej wady. Dla krótkowidzów i dalekowidzów przeznaczone są tak zwane szkła sferyczne. Soczewki toryczne to rozwiązanie dla astygmatyków, natomiast progresywne szkła kontaktowe powstały z myślą o osobach cierpiących na starczowzroczność.