- Szczegóły
Jak mierzy się ciśnienie wewnątrzgałkowe?
Nie tylko osoby borykające się z wadami wzroku powinny regularnie wykonywać badania kontrolne u okulisty. Wizyt nie należy bagatelizować również wtedy, gdy pozornie ma się doskonały wzrok. Systematyczne badania pozwalają wykryć choroby we wczesnym stadium, dzięki czemu w przyszłości można uniknąć wielu poważnych wad i schorzeń. W ramach profilaktyki weryfikuje się nie tylko ostrość widzenia, ale także wykonuje badanie akomodacji oka oraz pomiar ciśnienia wewnątrzgałkowego. Jak wygląda to ostatnie badanie i dlaczego jego wykonywanie jest ważne? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz poniżej.
Jak wygląda pomiar ciśnienia wewnątrzgałkowego?
Pomiar ciśnienia wewnątrzgałkowego to podstawowe badanie diagnostyczne, które wykonuje się podczas każdej wizyty u okulisty. Takie badanie wzroku w Wieliczce i okolicach zapewnia m.in. Zakład optyczny OPTYMED. Celem pomiaru jest sprawdzenie poziomu ciśnienia w oku, które zależy od równowagi między produkcją cieczy wodnistej, a jej odpływem z gałki ocznej. Prawidłowy poziom ciśnienia wpływa na przejrzystość widzenia, a ponadto stanowi ochronę m.in. przed jaskrą. Pomiaru można dokonać na kilka sposobów. Wyróżnia się trzy podstawowe metody badania ciśnienia w oku takie jak:
- metoda impresywna – obecnie wykorzystywana jest najrzadziej. Polega na tym, że po podaniu znieczulenia, pacjent musi odchylić głowę do tyłu, a następnie okulista przy pomocy specjalnego aparatu uciska rogówkę oka. Opór, który pojawia się podczas ucisku, świadczy o poziomie ciśnienia,
- metoda aplanacyjna – wykorzystuje do pomiaru tzw. tonometr Goldmanna, który służy do spłaszczenia wcześniej znieczulonej i zabarwionej fluoresceiną rogówki. Na podstawie wielkości spłaszczenia pod wpływem określonej siły weryfikuje się poziom ciśnienia w gałce ocznej.
- metoda bezkontaktowa – jest bezinwazyjna i bezbolesna. Do wykonania pomiaru wykorzystuje się tonometr, przed którym pacjent musi usiąść z szeroko otwartymi oczami i wpatrywać się w dal. W tym czasie aparat uwalnia podmuch powietrza, który spłaszcza rogówkę. Komputerowa analiza odkształcenia pozwala zweryfikować poziom ciśnienia.